112 haftası kutlanıyor

Bu haber 01 Aralık 2015 - 23:32 'de eklendi ve 959 kez görüntülendi.

112 haftası kutlanıyorTürkiye’de bu yıl ikincisi düzenlenen “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” etkinlikleri Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde başladı.
Verda Kartal
112 Acil Sağlık Hizmetlerinin ve UMKE’nin (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) halka tanıtılması amacıyla ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ 2014 yılında ilk defa Muğla’da kutlanan ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ ülke genelinde kutlanmaya başladı. Bu yıl Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde Sınırsızlık Meydanında düzenlenen etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Sınırsızlık meydanında gerçekleşen etkinlikte 112 cihazları, sedyeler, UMKE malzemeleri halka tanıtıldı. 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Menteşe Belediye Başkan Vekili Mehmet Güven, Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceylan, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, personeller ve vatandaşlar katıldı.
Açılış konuşması yapan İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, “112 Acil Sağlık Hizmetlerinin ve UMKE’nin (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) ülke halkına tanıtılması amacıyla ilk kutlamalar Muğla’da yapılmıştı. Bu etkinlik daha sonra Sağlık Bakanlığımızın dikkatini çekti ve ülke genelinde kutlanmasına karar verildi. Kutlamalar her yıl Aralık ayının ilk haftasında gerçekleşecek. Bizde bugün bu etkinliğimizin ikincisini gerçekleştiriyoruz. 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Etkinlikleri ve Sağlık Bakanlığının 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi amacı ile başlattığı ‘Yaşama Yol Ver Kampanyası’ kapsamında gerçekleştirilecek olan faaliyetler, ilimizde 1 Aralık tarihinden itibaren start aldı ve yıl sonuna kadar devam edecek” dedi.
112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftasının kutlanmasında ki amaçları belirten Tekin; “112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanları ile halkın kaynaştırılarak devlet ile halkın bütünleşmesine katkı sağlanması. Acil Sağlık Hizmetlerinin çalışma sisteminin tanıtılarak ihtiyaç anında bu hizmeti talep etmeyen vatandaşlarımızın hizmete ulaşmalarını kolaylaştırmak, ayrıca; gereksiz çağrıların da en aza indirilmesini sağlamak. İlimizin 1.Kuşak deprem bölgesi olması sebebiyle afet bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamak. İlk müdahalenin hayat kurtarıcı öneminin anlatılarak ilkyardım bilincinin gelişmesine katkı sağlamaktır. 112 Acil Sağlık hizmetlerinde, şefkatle, sabırla, zor şartlarda insan hayatını kurtarmak için çalışan personelimizin sorunlarının ortaya konulması ve çözümlerin üretilmesi, fedakârca görev yapan çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu artırılmasını amaçlıyoruz. Bu vesileyle Ülkemiz 112 Acil sağlık hizmetlerinde çağın gereklerine uygun, son derece modern ve giderek artan kalite standartlarında etkin bir sağlık hizmetinin sunulduğunun gösterilerek vatandaşımızın özgüveninin yükseltilmesi olarak hedeflenmiştir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.