108 bin 808 litre atık yağ toplandı

Bu haber 15 Ocak 2014 - 7:41 'de eklendi ve 849 kez görüntülendi.

atikyag615652Muğla Belediyesi tarafından 2 yıl önce başlatılan yemek yapımında kullanılan atık yağların toplanması çalışmalarında bugüne kadar toplam 108 bin 808 litre atık yağ toplandı.
İlkay Yıldız
Muğla Belediyesi tarafından iki yıl önce başlatılan atık yağ toplama kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. 2012 yılında başlatılan uygulama kapsamında kent merkezinde belirlenen 5 bölgede kurulan atık yağ toplama noktaları ile evlerden ve restoranlardan belediye ekipleri tarafından bugüne kadar toplam 108 bin 808 litre atık yağ toplandı. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, başlatılan kampanya ile Muğla’da binlerce litrelik atık yağın lavabolara dökülmesini önlediklerini kaydetti.
Muğla Belediyesi tarafından iki yıl önce başlatılan Atık Yağ Toplama Kampanyası çerçevesinde kent merkezinde belirlenen 5 bölgede ‘Atık Yağ Toplama’ noktaları oluşturuldu. Kampanya çerçevesinde 5 litre atık yağ getiren vatandaşlara 1 litre Ayçiçek yağı verilerek kampanyanın ilgi çekmesi hedeflendi. Atık Yağ Toplama’ noktalarının yanı sıra vatandaşlar evlerde biriktirdikleri ve 5 litrenin üzerinde ki yağlar belediye ekipleri tarafından toplandı. 2 yıl süren çalışmalar kapsamında bugüne kadar 108 bin 808 litre atık yağ toplanıldı.
1 milyon litre temiz suyu kirletiyor
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, 2 yıl önce başlatılan kampananın başarılı bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Doğaya atılan 1 litre atık yağ 1 milyon litre temiz suyu kullanılamaz hale getirir. Bu rakamı göz önüne aldığımızda 2 yıl önce başlattığımız kampanyanın ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Muğla’da bu kampanyayı başlattığımız dönemde Kışla Parkı, Ahmet Taner Kışlalı Parkı, Mehmet Ağa Koca Havuz Parkı, TOKİ Yöntemi bahçesi ve Kötekli bölgesinde bulunan 5 bölgeye ‘Atık Yağ Toplama’ noktaları oluşturduk. Burada 5 litreye kadar vatandaşlarımız evlerinde biriktirdikleri atık yağları bu noktalara getirdiler. 5 litre atık yağı teslim eden vatandaşlarımıza kampanya çerçevesinde 1 litre Ayçiçeği yağı hediye ettik. Kampanyamız çerçevesinde 2012 yılı içerisinde 50 bin 199 litre, 2013 yılında ise 58 bin 609 litre olmak üzere bugüne kadar toplam 180 bin 808 litre atık yağ toplandı ve bunlar geri dönüşüm fabrikalarına gönderilerek doğanın kirletilmesi önlendi. Bu kampanyamız bu yılda devam ediyor. Vatandaşlarımızdan atık yağları lavabolara dökmeden oluşturduğumuz noktalara getirmelerini istiyoruz. 5 litrenin üzerinde bulunan atık yağlar ekiplerimiz tarafından evlerden ve işyerlerinden bizlere bildirilmesi durumunda toplanıyor. Kampanya destek veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Kampanya çerçevesinde neler yapıldı
Muğla Belediyesi tarafından başlatılan kampanyanın duyurulması amacıyla yıl içerisinde öğrenciler arasında Atık Toplama yarışmaları yapıldı. Bugüne kadar düzenlenen yarışmalar çerçevesinde ambalaj atıkları, atık yağ, pil getiren öğrenciler, futbol, basketbol, voleybol topu ile ödüllendirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.