100 yıllık elma yağı küpünü bağışlamak istiyor « Hamle Gazetesi

100 yıllık elma yağı küpünü bağışlamak istiyor

Bu haber 12 Haziran 2016 - 23:22 'de eklendi ve 611 kez görüntülendi.

100 YILLIK ELMA YAĞI KÜPÜNÜ BAĞIŞLAMAK İSTİYOR BABADAN KALMA 100 YILLIK KÜPÜN GELECEK NESİLLERE AKTARILMASINI İSTİYORBodrum ilçesinde yaşayan 76 yaşındaki Nurten Güzelköylü, evinin bahçesinde bulunan ve yaklaşık 100 yıllık olduğu tahmin edilen elma yağı yapımında kullanılan küpü ve diğer parçaları gelecek nesillere aktarmak istiyor.

Nurten Güzelköylü, babası Hüseyin Güzelköylü’nün mübadele döneminde Yunanistan’ın Girit Adası’ndan Bodrum’a geldiğini belirterek, Bodrum’da da elma yağını yapan ilk kişi olduğunu söyledi. Elma yağı ile birlikte bölgede yetişen bazı şifalı bitkilerinde yağını çıkararak sattıklarını belirten Nurten Güzelköylü, yaklaşık 100 yıllık olduğu tahmin edilen küpün ve bakır haznelerinin Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesinde veya Bodrum’da yapımı devam eden Kent Müzesi’nde değerlendirilmesini istiyor. Kumbahçe Mahallesinde bulunan evlerinde bulunan küpün gelecek nesillere aktarılmasını isteyen Nurten Güzelköylü, oğlu Barış ile birlikte Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesine giderek yetkililere bir dilekçe verdi. Müze yetkilileri de dilekçeyi aldıktan sonra en kısa zamanda konuya hâkim yetkili ekiplerin küpü yerinde inceleyeceğini belirterek, aileye örnek davranışlarından dolayı teşekkür ettiler.
Evin bahçesinde bulunan küp ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nurten Güzelköylü, küp ile nasıl yağ çıkarıldığını anlatırken ise duygulu anlar yaşadı. Yaklaşık 100 yıllık olduğu tahmin edilen küpün, müze yetkililerin incelemesinin ardından nasıl bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği belli olacak. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.