100 yıl önce bugün…

Bu haber 18 Mart 2015 - 0:17 'de eklendi ve 1.111 kez görüntülendi.

konfrrans100 yıl önce bugün Türk Milleti Çanakkale’de yazdığı destanı yeniden yaşıyor. Türkiye genelinde Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü düzenlenecek çeşitli etkinlikler ile kutlanacak. Kutlamalar çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Dönmez, ‘Son kale Çanakkale’ isimli konferans verdi. Sönmez konferansında, “Çanakkale Savaşı’nı, o zaman atalarımız gerçekleştirmiş olmasaydı, bugün burada yaşıyor olamazdık” dedi.

Hafize Ataseven

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü etkinleri çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Son Kale Çanakkale’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansa Gazi Üniversitesi Sosyal Bilgiler Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Cengiz Dönmez konuşmacı olarak katıldı. Dönmez:” Çanakkale Savaşını o zaman atalarımız gerçekleştirmiş olmasaydı, bugün burada yaşıyor olamazdık. Savaş bazen böyle durumlarda araç olarak kullanılabilir “dedi.

Konferansa, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Mustafa Volkan Coşkun’un yanı sıra öğretim görevlileri ve öğrencilerde yoğum katılım gösterdi. Konferansta Doç. Dr. Cengiz Dönmez, Türk Milleti’ni Çanakkale Savaşı’na sürükleyen nedenleri ve 1.ve 2. Dünya Savaşı’nın ülkeyi düşürdüğü durumu anlattı. Çanakkale Zaferi ile Türk Milleti’nin adeta küllerinden yeniden doğduğunu ifade eden Dönmez; ülkemizin bugünkü şartlara nasıl zorluklarla kavuştuğunun önemli olduğunu belirterek, özellikle gençlerin yaşananların farkında olması gerektiğini de vurguladı.

Doç. Dr. Cengiz Dönmez: “Düşman kuvvetlerinin yoğun saldırıları karşısında Türk milletinin elinde kalan son kalesi Çanakkale Cephesi’ni kaybetseydik bugün bu topraklarda yaşıyor olamayacaktık. Atalarımız, gencecik askerler canları pahasına savaştılar. Bugün üstünde yaşadığımız, gezdiğimiz toprağın altında onların kanları var. Bunu asla unutmamalı ve bu fedakârlığa layık olmak bilinciyle yaşamalıyız” dedi.

Slayt gösterileri ve fotoğraflar eşliğinde adeta ders niteliğinde geçen konferansın ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinden Yusuf Dönmez ‘ Dur Yolcu’ ve Uğur Yıldırım ‘ Gidenlerin Ardından’ isimli şiirlerini okuması salondan büyük alkış topladı.

Son Kale Çanakkale konferansının sonunda MSKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Mustafa Volkan Coşkun, Doç. Dr. Cengiz Dönmez’ e katılımlarından dolayı çiçek ve teşekkür belgesi hediye etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.