10 ayda 159 hektar alan yandı

Bu haber 27 Ekim 2015 - 23:38 'de eklendi ve 652 kez görüntülendi.

10 ayda 159 hektar alan yandı  (3)Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Muğla’da 10 aylık dönemde 224 orman yangınında 159 hektarlık alanın zarar gördüğünü söyledi. Bu yılki yangın sezonunu değerlendiren Kara, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 312 orman yangınında 720 hektar alanın yandığını kaydetti.

Kadir Tamer

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, yangın sezonunun sona ermesi sonrası Muğla’daki orman yangınları hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Muğla Valisi Amir Çiçek’inde katıldığı ve Ula Helikopter filosunda gerçekleşen toplantıda konuşan Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, başarılı bir sezon geçirdiklerini söyledi.

Bölge Müdürü Mustafa Kara, en ücra köşedeki orman yangınlarına en geç 15 dakika içinde müdahale ettiklerini belirterek, “Bölge Müdürlüğümüzdeki son 10 yıllık verilere göre yılda ortalama 327 orman yangını çıkmakta. Bu yangınlarda da ortalama 909 hektar alan zarar görmektedir. Orman yangınlarının çıkış nedenleri arasında yapılan istatistiki çalışmalarda yüzde 36 ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 17 kasıt, yüzde 28 yıldırım, yüzde 19’u da meçhul yangınlardır. 2014 yılında çıkan 320 orman yangınında 720,8 hektar ormanlık alan zarar görmüştü. 2015 yılının 10 aylık döneminde ise 224 orman yangınında 159 hektar alan zarar gördü. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 312 yangın meydana gelirken, 713,26 hektar ormanlık alan yandı. Ziraat ve kırsal alan yangınlarında 27 Ekim tarihi itibari ile 113 adet zirai yangında 270 hektar, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 269 adet zirai yangında 848,58 hektar alan yandı” dedi.

Vatandaşlarımız duyarlı

2015 yılı orman yangınları değerlendirme toplantısında konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek ise, “Muğla ülkemizin en değerli orman varlıklarını bünyesinde barından ilimiz. Muğla, turizm, narenciye ve madencilik alanında olduğu kadar ormanları ile de çok önemli bir varlığa sahip. Ormanları korumak sadece ormancılarımızın değil, tüm vatandaşlarımızın görevi. En küçük bir kıvılcımda vatandaşlarımız Alo 177 hattını arayarak orman varlığımızın korunması katkı veriyor. Geçtiğimiz yıllara oranla vatandaşlarımız orman yangınlarına karşı daha duyarlı hale geldi. Bu yangın sezonu içinde aracı ile hareket halinde olan bazı vatandaşlarımız gördükleri kıvılcımları hem müdahale ederek, hem de orman ekiplerine bilgi vererek ormanlara karşı olan duyarlılığını göstermiştir. Bunun yanında ormanlık alanda gördükleri yabancı şahısları da ilgili kurumlarımıza bildiren vatandaşlarımız var” dedi.
Orman yangın değerlendirme toplantısında yangın sezonunda başarılı çalışmalar yürüten orman personeline ve duyarlı vatandaşlara plaket verildi. Toplantının ardından Menteşe İlçesi’nde bulunan ulusal ve yerel basın mensuplarına yanan alanların havadan görüntülenmesi amacıyla helikopter turu düzenlendi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.