1. Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu

Bu haber 07 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.544 kez görüntülendi.

balıkcilarin sorunlariTürkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) tarafından düzenlenen; 1.Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu yapılan açılış töreniyle başladı.

Su Ürünleri sorunları masaya yatırıldı

1.Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde gerçekleşti.

Haber Merkezi

Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) tarafından ‘1.Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu’ Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde gerçekleşti. Bodrum İlçesine bağlı Turgutreis Beldesinde gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Muğla Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Su Ürünleri ve Balıkçılık Genel Müdürü Durali Koçak, Milli Birlik Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici ve balıkçılık alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını Sür-Koop Genel Başkanı Ramazan Özkaya, yaptı. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Özkaya, 3 gün sürecek olan sempozyumda balıkçılık sektörü adına tüm sorunların masaya yatırılacağını belirterek, “Denizlerimizde 16 bin 500’e yakın tekne reisi ve 40 bine yakın tayfa halkımıza balık yedirmek kendisinin ve yanında çalışanların gelirini elde etmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için gecesini gündüzüne katarak çalışmakta. Herkes evinde sıcak yatağında uyurken balıkçılarımız o soğukta karda kış da denizde avcılık yapmaktadır. Böylesine zorlu şartlarda çalışmalarına rağmen kıyı balıkçısından endüstriyel balıkçısına kadar yakalamış oldukları balıklardan para kazanamamakta her geçen gün borç yükü artmakta neredeyse kendi teknelerinde emanetçi durumuna düşmektedirler. Balıkçılık faaliyetlerimizin devamı elbette ekosistemin sürdürülebilir devamına bağlıdır” dedi.

Günümüz Türkiye’nde ekosistemin sürdürülebilirliği kadar önemli ikinci noktanın balıkların pazara arzındaki dengenin sağlanması ve gelirlerin adil paylaşımı olduğuna dikkati çeken Özkaya şunları söyledi:

“Ancak o zaman, denize çıkan her reisimiz aldığı risklerin ve yaptığı yatırımların ve de harcadığı emeğin karşılığını almaya başladığında, sezon sonunda gönül rahatlığı ile şükrettiğin de ortak çıkarlarımız konusunda olumlu ilerlemeler sağlamış olacağız. Bu toplantı hakkında şimdiden söyleyebileceğim en önemli şey, bunca ekonomik sıkıntıya ve yoğunluğa rağmen Türkiye balıkçısı burada toplanmayı başarmışsa sorunların kollektif çözümü konusunda da bir niyet ve iş birliği zemini var demektir. Balıkçılarımızın sorunlarının çözümü ve desteklenmesi için alınmış kararlara baktığımızda Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün kurulması,1milyar 59 milyon 163 TL ÖTV’siz mazot desteği, Filodan 364 adet tekne balıkçılıktan çekilmesi ve 529 adedinin ise alınacak olmasıdır. Bunların karşılığında balıkçılarımıza 62 milyon 82 bin TL ödenmesi gibi kararların alınmasında ve hayata geçirilmesinde talimat veren, emeği geçen herkese tüm balıkçılar adına teşekkür ediyorum. Ancak 30 metre üstü tekne fiyatları tekrar gözden geçirilmeli cazip hale getirilerek makul sayıya gelinceye kadar geri alımlara devam edilmelidir. İl Müdürlüklerinde Balıkçılık Şube Müdürlükleri de kısa sürede kurulmalıdır. Bütün dünyada korunması için özel dikkat gösterilen kıyı balıkçılığımız ne yazık ki her geçen gün biraz daha yok olmakta ve bu geleneksel kültürümüz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu sempozyumun önemli tartışma konularından birisi küçük ölçekli geleneksel kıyı balıkçılığı ve içinde bulunduğu sorunlardır. Hiç şüphesiz gerek panelistler gerekse katılımcılar sorunları ve olası çözümler konusunda ki görüşlerini bizlerle paylaşacaklar.”

Sempozyumda konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici ise, “İlimiz 1124 km ile ülkemizin en uzun kıyı şeridine sahip olup, ülkemiz kıyı şeridinin  yüzde 13’üne denk gelmektedir. Bu da balıkçılığın ilimizde önemli bir sektör olmasına sebep olmuştur.  İlimizde toplam 1405 adet balıkçı teknesi bulunmaktadır. Bunların 18 adedi trol,  19 adedi Gırgır gemisi, geriye kalan 1368 adedi ise küçük balıkçılık teknelerinden oluşmakta olup, 1405 adet balıkçı teknesi ile ülkemiz balıkçılık filosunun yüzde 10’unu oluşturmaktadır. Ayrıca 6317 adet gerçek kişi ile 9981 adet amatör balıkçı belgesi sahibi bulunmaktadır. Dolayısıyla İlimizde yaklaşık 45 bin kişi geçimini avcılık yoluyla sağlamaktadır. Bölgemizde genellikle ticari değeri olan Çipura, kupez, kefal, tirsi, dil ve barbun çeşidi balıkların avcılığı yapılmaktadır. 2013 yılında denizlerimizden avcılık yoluyla yaklaşık 40.000 ton civarında balık elde edilmiştir. Yine İlimizde 13 adet balıkçı barınağı bulunmakta olup 7 adedi kooperatiflerce işletilmekte, 4 adedi kiralama aşamasında, 1 adedi İl Müdürlüğümüzce geçici olarak işletilmekte ve 1 adedi Köyceğiz İlçe Belediyesince işletilmektedir.  Ayrıca toplam 27 adet su ürünleri kooperatifi bulunmaktadır.  İlimiz aynı zamanda ülke kültür balıkçılığının merkezi konumundadır. Toplam 343 yetiştiricilik tesisinde 108 bin 141 ton kapasiteye sahip olup çipura, levrek, alabalık ve yeni türlerin üretimi yapılmaktadır.  Ayrıca ilimizde 9 adedi ihracat izinli olmak üzere toplam 12 adet su ürünleri işleme ve değerleme tesisi mevcuttur.  Genelde taze çipura-levrek, dondurulmuş alabalık/füme olarak işleme yapılan tesislerde, 2013 yılı sonu itibari ile 30 bin 280 ton balık ihraç edilmiş, toplam 193.818.009 dolar ihracat geliri elde edilmiştir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahdet Ünal’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde ‘Kıyı Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri’ konuşuldu. 3 gün sürecek olan sempozyumda Balıkçılıkta Kota Uygulamasına Geçiş, Gırgır ve Trol Avcılığında Usul ve Esaslarının Değerlendirilmesi, Su Ürünleri Kooperatifçiliği ve Sorunları başlığı altında panel, söyleşi ve sunumlar gerçekleştirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.