1 Kasım’da Tekrar Seçim

Bu haber 28 Ağustos 2015 - 1:01 'de eklendi ve 1.293 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Geçen hafta koalisyon turlarının hemen hemen noktalandığını, anayasal sürecin sona ermesine az kaldığını vurgulayarak, Kasım’da erken seçime gidebileceğimizi yazmıştım. Anayasa’da zikredilen 45 günlük takvim geçtiğimiz Pazar günü doldu. Zaten süre dolmadan da koalisyon senaryoları liderler tarafından hoyratça tüketilmişti. Cumhurbaşkanı Pazar’ı beklemeden de yeni süreci başlatabilirdi ama yapmadı.

Cumhurbaşkanı anayasa gereği seçim sürecini başlattı, bu kez seçim hükümeti kurmak üzere AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu görevlendirdi. Türk siyasetinde ilk kez yaşanacak bu süreçte Yüksek Seçim Kurulu bu hükümette yer alacak bakanların partilere göre dağılımını açıkladı. Buna göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, 5 CHP’li, 3 MHP’li ve 3 HDP’li milletvekiline hükümet üyesi olmakla ilgili davet mektubu gönderdi. Şu ana kadar yapılan açıklamalara bakılırsa HDP’li 3 milletvekili ile MHP’den Tuğrul Türkeş davete olumlu karşılık vererek, seçim hükümetinde yer alacaklarını belirttiler. Sayın Tuğrul Türkeş’in kararını açıklamasıyla birlikte parti yönetimi tepkisini en yüksek perdeden dile getirdi, hemen partiden ilişiği kesildi. Diğer bakan adaylarının daveti kabul etmemeleri halinde ise yerlerine bürokratlardan atama yapılarak Cumartesi gününe kadar hükümetin kurulması beklenmektedir.

Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasında kimin suçlu olup olmadığı henüz tartışılmamışken, bu kez seçim hükümetinde yer alıp almamak daha yoğun tartışılmaya başlandı. Anlaşılan seçim meydanlarında her iki konu daha yoğun tartışılacak ve gündem oluşturacaktır. Seçim sonu açıklamalardan alıştığımız gibi bu tartışmada da her parti kendi haklılığını sonuna kadar savunacaktır, hiç kuşkunuz olmasın. Ancak sonuçta değerlendirmeyi bu kez en erken gerçekleşecek seçimde halkımız yapacaktır. Kamuoyunun bu sıralarda merak ettiği diğer konu seçmen tercihinin değişip değişmeyeceğidir. Daha şimdiden kamuoyunda bazı anketler tartışılmakta, kimine göre ufukta AK Parti’nin seçimden başarıyla çıkacağı tahmin edilirken bazılarına göre ise seçmen tercihlerinde değişim olmayacağı ileri sürülmektedir. Seçmen tercihlerinde bu kadar kısa zamanda radikal değişim olmayacağı açıktır. Ancak seçim sonuçları üzerinde belirleyici rol oynayan kararsız seçmenin tercihi bu noktada büyük önem arz etmektedir. Nitekim seçim tarihi belli olmadığı dönemlerde %30’lara ulaşan kararsız seçmen oranı, seçim tarihi yaklaştıkça azalmakta, partilerin performanslarına göre tercihler belirlenmektedir. 60 günlük kısa seçim döneminde partilerin seçim stratejisi bu seçmen kitlesini ikna etmek üzerine olacaktır.

7 Haziran seçimine gidilirken 3 partinin liderliğinde oluşan muhalefet bloğu seçim sonrasında koalisyona dönüşmeyerek çökmüştür. Anketlere göre seçmen davranışı fazla değişmeyeceğine göre AK Parti’yi dışarda tutacak hükümet alternatifi konusunda kararsız seçmeni ikna etmek güçleşmiştir. Diğer taraftan koalisyon hükümetleri ülkeyi kaosa sürükler görüşü, daha kurulma arifesinde dahi uzlaşma ortamı sağlanamadığından kararsız seçmen üzerinde ağırlık kazanmıştır. Bu seçim sürecini göz önünde bulundurarak CHP kongre takvimini ertelerken, AK Parti genel kongresini 12 Eylül’de yapacağını açıklamıştır. Kongreyle birlikte büyük ölçüde genel merkez yönetiminde değişikliğe gitmesi beklenen AK Parti, il yönetimlerini seçime kadar büyük bir ihtimalle değiştirmeyecektir.

Milletvekili adaylarını ilgilendiren en önemli konu ise 7 Haziran listelerinde değişikliğe gidilip gidilmeyeceğidir. CHP’nin ön seçim yapıp yapmayacağı konusu Yüksek Seçim Kurulu kararıyla netleşmiş, partinin talebi kurul tarafından onaylanmıştır. Buna göre aday listeleri konusunda parti yönetiminin kararıyla Genel Başkan yetkili kılınmıştır. MHP’nin listesinde değişiklik beklenmezken, AK Parti listesinin değişeceğiyle ilgili beklenti oluşmuştur. Bu seçimi ilginç kılan diğer önemli nokta ise %10 barajının altında kalan partilerin seçime girip girmeyecekleri ile bağımsız aday çıkıp çıkmayacağıdır. Kamuoyu 4 partiye yoğunlaştığı için bu partiler ve bağımsızlar yokmuş gibi değerlendirme ve analizler yapılmaktadır. Haftaya görüşmek üzere…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.