1 Kasım 2015’te Seçim Yenileniyor

Bu haber 26 Ağustos 2015 - 20:46 'de eklendi ve 1.262 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

7 Haziran’da yapılan seçim neticesinde ortaya çıkan tablo ile hükümet kurulamadı. Halkın oyları ile seçilen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, anayasal yetkisini kullandı ve yeniden seçim kararı aldı.

Bizde partiler, şerde birleşirken, hayırda dağılıyorlar. Bu konuda 2013’den beri yaşanan sokak olaylarını ve seçimde yapılan hileyi her zaman hatırlamak gerekiyor. Bu konuda iki değerli yazarımızın yazılarından özet.

FUAT BOL: Gezi olaylarında PKK hariç, şer odaklarının tüm melanet yuvaları iş başı yaparak, iktidarı kaba kuvvetle devirmek istedi. Bu durumu devletin savcısı olacak adam bile utanmadan dillendirdi ve dedi ki; “Gezi olaylarında PKK’da devreye girseydi iş bitmiş, iktidar devrilmişti”

İşte, 7 Haziran sonrası tatbik mevkiine konulan bu birlikteliktir.

Bu hengame içinde koalisyon görüşmeleri sürdürülüyor. Görevi alan Davutoğlu, CHP ile havanda su dövüp durdu. Zira CHP işe niyetleri bozuk olarak başladı. Baştan 14 madde ile yola çıktı ki, işin olmayacağı 14 maddeden belli idi.

Şu niyet bozukluğuna bakın; iktidar partisi reform ve hizmet derken, onlar restorasyon peşinde. Yani, iktidar partisi diyecekti ki; “13 senelik iktidarım boyunca, ülkede her şeyi yıkıp yaktım. Şimdi gel seninle bunları onaran bir koalisyon kuralım.” Yani, idama mahkum ettiği iktidar partisinin ipini de kendisine çektirmek istiyor! Davutoğlu bu oyuna gelmedi ve partisini intihardan kurtardı.

Geride bir MHP kalıyor, onun tavrını ise, başından beri anlayabilmenin imkanı yok! Millet bize muhalefet görevi verdi deyip kenara çekilmekle kalmıyor, AKP ile CHP’nin mutlaka ortaklık kurmaları gerektiğini ısrarla vurguluyor. Bir kere millet, hiçbir partiye muhalefet ol diye oy vermez. İktidar olmaları için oy verir. Bu bir! Ayrıca kurulabilecek koalisyon için o da CHP gibi olmayacak şartlar ileri sürüyor. Cumhurbaşkanı ve aile fertleri ile çok yakışıksız ve ağır ithamlarda bulunuyor.

MHP’nin ayrı bir tutarsızlığı da; seçimden hemen sonra erken seçim deyip, şimdilerde ise ondan vazgeçmesidir.

NECMETTİN BATUREL: Türkiye neden erken seçime gidiyor?

Muhalefet 7 Haziran’da halkın verdiği “BİRLEŞİN” mesajını hiç dikkate almadığı için.

AKP’nin ortak hükümet teklifine olmazsa olmaz şartlar öne sürerek kapıları kapattığı için.

Tarihi fırsatı teptiler, şimdi arkasından koşuyorlar.

PKK, Türk Devleti’ne isyan edenlerin kurduğu acımasız bir terör örgütü… Parayı veren herkese taşeronluk yapıyor. Cahil çocukları ya kandırarak, ya da zorla dağa kaçırıp adam öldürme sanatını öğretiyor.

İki yıldan beri susan silahlar neden ateşlendi?

Suruç katliamı öne sürülüyor. Yanlış! Asıl sebep bölgedeki kalkınma hamlesiyle yatırımların artması, halkın refah payının yükselmesi. İşte buna dayanamadılar.

Zira işsizliğin azalacak olması kendi varlıklarını fiilen ortadan kaldıracaktı. PKK bu yüzden tırları yakıyor, barajları yıkıyor, petrol boru hatlarını havaya uçuruyor!

Çözüm süreciyle iki yıldan beri yakalanan barış ortamı Doğu ve Güneydoğu bölge ekonomilerini şaha kaldırdı. Turizm patladı, yatırımlar çoğaldı, ihracat son iki yılda yüzde 17 artarak 10.5 milyar dolara ulaştı.

Bölgede ön görülen sabit yatırım tutarı da 20.8 milyar lira oldu. Tunceli bile 2014 sonu itibariyle 328 bin Dolarlık mal sattı. Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) esas alan top yekün kalkınma planı açıklandı.

Bölgede istihdamı arttırarak göçü engellemek için, enerjiden sulamaya, sağlık ve eğitime kadar 10.5 milyar dolarlık yatırım yapma kararı alındı.

Doğuda yaşayan vatandaşlarımız huzur istiyor, refah, iş, güvenli gelecek istiyor.

İşte bu tablo PKK’yı çıldırttı. Terör silahına sarıldılar. En kalleş tuzaklar hazırlıyor, suikastlar düzenliyor, canlı bombalarla şehirleri kana buluyorlar. Bu şekilde bölge insanını umutsuzluğa sevk ederek devletine karşı isyana hazırlıyorlar. Herkes perişan vaziyette, ticari hayat durdu. İş de yok, aş da. Para muslukları kapandı. Ne alt yapı kaldı, ne üst yapı. En büyük darbeyi çocuklar yedi.

Bölge halkı kendisine kimin zulüm yaptığını görmüyor mu? Ekmeğini kesenlerin kimler olduğunu bilmiyor mu? Bu ortamda yapılacak seçimden en büyük darbeyi HDP yiyecek. Büyük ihtimalle baraj altında kalacak! Niye? Çünkü Doğu ve Güney Doğu’da köylerde terör nedeniyle seçim sandıkları kurulamayacak, halk ilçe ve şehir merkezlerinde oy kullanacak.

Sandık başında terörist olmayacak. HDP, tulum çıkarttığı illerde büyük yenilgiye uğrayacak.

Kürt halkı PKK’ya sırtını dayayanlara oy vermeyecek.

Emanet oylar, AK Parti’ye dönecek. Vatandaş, silah zoruyla değil, kendisi ile birlikte sofraya oturan partiyi iktidara getirecek. Hainler ne yazarsa yazsın, Allah’ın dediği olacak!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.