II. AK Parti Dönemi « Hamle Gazetesi

II. AK Parti Dönemi

Bu haber 08 Kasım 2015 - 23:31 'de eklendi ve 1.224 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Tansiyonu önceki seçimlere nazaran oldukça düşük olmasına rağmen sonuçlarıyla kamuoyunda büyük bir şaşkınlık ya da yankı uyandıran ilginç bir seçim daha sona erdi. Kimsenin beklemediği sonuç gerçekleşti dersek 63 ilde birinci, 17 ilde ikinci ve sadece 1 ilde üçüncü olan bir partiye haksızlık etmiş oluruz. Her ilde değişen oranlarda oyunu arttıran bir parti için sonuçlar tesadüf demek olsa olsa yorumcuyu sıkıntıya sokar. Yüzde 20 ve üstünde oy arttırdığı, %55’den %75’e kadar oy aldığı illerden birinde yaşasaydık eminim sonuçları daha yüksek bile bekleyebilirdik. Örneğin AK Parti’nin %75,3 oy aldığı Rize’de yaşıyor olsak, %49,4 oldukça düşük bir oran değil midir? Keza %68,7 oy aldığı Çankırı’da sonuçlar sürpriz midir? Sonuçları Muğla merkezli yorumlamaya kalkarsak bu gerekçelerle hata yapmış oluruz.

Diğer taraftan 7 Haziran’da böyle bir sonuç ortaya çıksaydı duayen bazı yazarların ileri sürdüğü gibi ülke bir iç savaş ortamına sürüklenebilir, AK Parti mecliste çoğunluğu elde etmesine rağmen ülkeyi yönetemez hale gelebilirdi. Seçim öncesi tırmanan gerilim daha da tırmanır, maazallah şiddet boyutuna taşınabilirdi. 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan hükümet krizi, “hayır söylemi” ve kırmızıçizgi siyaseti kısa zamanda kaosu müjdeledi. AK Parti’nin içinde olmayacağı hükümet seçeneği gündemden düşerken iktidara karşı yürütülen gerginlik siyaseti de sona erdi. Kısacası son beş aylık süreç ülkemizin siyasi gerçekleri ile yüzleşme imkanı verdi. Hangi siyasi yelpazede bulunursa bulunsun hemen her kesimi büyük bir yükten kurtaran seçim sonuçlarının sosyolojik gerekçelere dayandığını göz ardı etmemek gerekiyor.

Seçim hükümeti olmasına rağmen terör operasyonlarından elde edilen başarılar, değişen aday listeleri ve önceki seçim kampanyasına göre daha başarılı yürütülen çalışmalar AK Parti’yi %49,4’e taşıdı. Seçim sonrası muhalefet partilerinin tavırlarına ve demeçlerine bakacak olursak sonuçlardan onların da memnun olduğunu, rahatladıklarını söyleyebiliriz. Dikkat ederseniz seçim sonuçları üzerine kamuoyunda bir tartışma da yürütülmüyor. Oylar çalındı, kömür, makarna dağıtıldı, trafoya kedi girdi gibi söylemler artık mazide kaldı.

Kasım seçiminin muhalefet açısından kısa değerlendirmesini yapacak olursak; CHP’nin aday ve söylem değiştirmeden seçime girmesi yerinde saymasını sağladı. Tabanının istemesine rağmen hükümete girmeyen MHP’yi seçmen cezalandırdı. Barajı geçemezsek savaş çıkar diyen HDP’yi ise PKK’nın seçim sonrası silahlı eylemlere başlaması, baraj sınırına tekrar yaklaştırdı. Seçime giren diğer 18 parti ise %2,8’e sıkıştı.

İlimizde ise partilerin çıkardığı milletvekili sayısında değişiklik olmadı. MHP’de ciddi HDP’de ise kısmi düşüş yaşandı. AK Parti ve CHP ise oylarını arttıran partiler oldular. Seçmen tercihinin kolay değişmediği ender illerden biri olan Muğla’da partilerin siyasi ve sosyolojik analiz yapması gerekmez mi? Özellikle AK Parti’nin. 1999 seçimlerine kadar milletvekili seçimlerinde merkez sağ partilerin kalesi konumunda olan Muğla’da, AK Parti’nin %25-%30 bandına sıkışması nasıl açıklanabilir? İlimizde hiç bir sağ parti (DP, AP, ANAP, DYP ve MHP dahil) uzun süre (2002, 2007, 2011 ve 2015) Türkiye ortalamasının bu kadar altında kalmamış hatta çoğu zaman oldukça üzerinde sonuç almıştı.

Sonuç olarak 5 aylık aradan sonra yeni AK Parti dönemi başlıyor. 5 aylık aradan sonra milletin teveccühüyle güçlü bir şekilde iktidar olan AK Parti’yi izlemeye devam edeceğiz. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.