HDP ‘Rodin Hood’ hareketidir

Bu haber 26 Mayıs 2015 - 0:46 'de eklendi ve 933 kez görüntülendi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran Genel Seçimi için geldiği Muğla’dan bir milletvekili istedi. “Muğla’dan parlamentoya gidecek HDP’li bir vekil barışın sembolü olsun” dedi. Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’nun konuştuğu alandan vatandaşlara seslenen Demirtaş, “HDP bir Roobin Hood hareketidir. Zenginden alıp, fakire veren bir harekettir” dedi.

İlkay Yıldız

hdppppHDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran Genel Seçimi için geldiği Muğla’dan bir milletvekili istedi. “Muğla’dan parlamentoya gidecek HDP’li bir vekil barışın sembolü olsun” dedi.

HDP tarafından Muğla’nın il merkezi Menteşe’de yapılan miting öncesi geniş güvenlik önlemleri alınırken, miting alanına girenler görevli polis memurları tarafından tek tek arandı. Miting saati saat 13.00 olarak bildirilmesine rağmen Selahattin Demirtaş, alana saat 13.45’te ulaştı. Menteşe Belediyesi’nin Eski Garaj Alanı’nda Demirtaş’ı coşkulu bir kalabalık karşıladı.

Baraj Türkiye’nin sorunudur

Partililerin sevgi gösterileri arasında konuşmaya başlayan Demirtaş, 7 Haziran tarihinde gerçekleşecek genel seçimin önemine değinirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastedip, “Bunlar ilkokulda sınıf başkanını bile seçecekler” diyerek şöyle devam etti:

“Parlamentoyu, bürokrasiyi, medyayı, üniversiteyi teslim aldılar. Her yere müdahale ettiler. Devlet sizin malınız değil. Neredeyse okulda ‘sınıf başkanını bile ben seçeceğim’ diyecek. Oylarınızı kullanın ve lütfen sahip çıkın. Oy kullanmak için memlekete gidecek gücünüz yoksa parti teşkilatlarımıza başvurun. Bıktık usandık bunların öfkeli, kibirli, ayrıştıran, düşmanlaştıran dillerinden. Ülkeyi ikiye bölüyorlar.”

Konuşmasında yüzde 10 barajının sadece HDP’nin değil tüm partilerin sorunu olduğunu kaydeden Selahattin Demirtaş, “Yüzde 10 barajı sadece HDP’nin değil Türkiye’nin önünde bir engeldir. El verin bu barajı hep birlikte yıkalım ve güzel günlerin kapısını açalım. Ne kadar parti varsa mutlaka parlamentoda olsun. Orada birlikte çalışıp çabalayalım. Kavga, mücadele olacaksa orada olsun ve biz hep birlikte Türkiye için en iyisi hangisiyse onu yapalım. Barajı yıkalım ki, özgür Türkiye’nin önünü açalım” dedi.

Türkiye kırılma yaşayacak

Türkiye’nin 7 Haziran’da bir kırılma yaşayacağına dikkat çeken Demirtaş, “Önemli bir seçime adım adım yaklaşıyoruz. Bu seçim diğer seçimlere benzeyen bir seçim değil. Evet, Türkiye bir kırılma yaşayacak ama bu kırılmanın özgürlükten yana mı diktatörlükten yana mı olacağına karar vereceğiz. Bizler kendimizi inkar etmeden, devletten korkmadan, barış içinde yaşamak istiyorsak bu gidişatı değiştirmek zorundayız. Devleti, vatandaşa hizmetkar edecek bir yönetim anlayışı kurmalıyız. Bu ülkeyi birlikte var ettik bunun kıymetini bilelim” dedi.

HDP Robin Hood hareketidir

Türkiye’de köklü bir demokrasi kurulmazsa kimsenin mutlu olamayacağına değinen, Demirtaş HDP’nin barajı aşmasından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rahatsız olduğunu belirterek “Modernleşme adı altında oraları buraları katlediyorlar. Bunun adı modernleşme adı altında kültürün yok edilmesidir. Bir ülkede tarım olmazsa türkü olmaz, şiir olmaz. Ancak üreten toprakların medeniyeti ve tarihi olur. Dünyanın en zengin topraklarında, hazine üstünde yaşıyoruz. Hazine sandığının anahtarı da kırk haramilerin elinde. Ancak üreten toprakların tarihi, kültürü, medeniyeti olur. Her yerde gökdelenlerle bunu bitirmeye çalışıyorlar. İşte HDP bir Robin Hood hareketidir. Zenginden alıp, fakire veren bir harekettir. Don Kişot’la Sanço Panço yola çıkmışlar gece gündüz bize hakaret ediyorlar. Yapmaya çalıştığımız Türkiye’nin felakete sürüklemesini engellemektir. Bu yüzden paniklediler. ‘Biz yol yaparak yolsuzluğu hak ettik’ diyorlar. Yol yaptın diye, halkın ruhunu, onurunu alamazsın. Halk bu noktada sana ‘dur’ diyor.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Demirtaş, partililerin sevgi gösterileri arasında Muğla’dan ayrıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.