Kazanan Nihat Öztürk

Bu haber 16 Ocak 2015 - 0:34 'de eklendi ve 2.177 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Bir hafta devam eden Ak Parti il başkanı adayı kim olacak sorusu 14 Ocak 2015 gece saat 03 sularında cevabını buldu. 13 il başkan adayının genel merkeze çağrılmasıyla başlayan süreç 5 adayın ilk elemeyi geçmesiyle heyecan ve hız kazandı. Daha önceleri örneği görülmemiş bir siyasi çekişmeye sahne olan il başkanı tespitinde yaşanan gerilim Ak Parti camiasında yeni ittifakları ve karşıtlıkları beraberinde getirdi.

Finale kaldıkları söylenen 5 adayın mülakata alınacakları öğrenildiği sıralarda benimde şahsen yakından tanıdığım birlikte olduğumuz zamanlarda saatlerce Ak Parti’yi ve ideolojisini konuştuğumuz Almanya da yüksek mimarlık eğitimi olan Murat Erdal Dere arkadaşımın da il başkan adaylığı için genel merkeze çağrıldığını öğrendim. İlk öğrendiğim zaman biraz şaşırdım benim tanıdığım Murat çok Bilinçli ve inançlı bir partili olmasına rağmen asla aktif siyaset yapacağını düşünmezdim.. Önceki hafta yazdığım yazıda il başkanı Nihat Öztürk’ün bu sene haziran ayında yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olacağı zaten bilinen bir şeydi onun için ileride kendine destek olacak teşkilat yapısını oluşturması eşyanın tabiatı gereğiydi. İl başkanı ilk aşamada kendi istediği kişileri ilçe başkanlıklarına getirerek 1.ci adımı atmıştı. Sıra 2.ci ve en önemli adıma gelmişti kendi belirlediği ilçe başkanlarının üstüne ileride teşkilat desteğini tam alabilmesi için son adım olarak il başkanlığına kendine yakın bir isim belirlemesi gerekliydi. Nihat başkan bu amacına uygun olarak ilk önce kendi il yönetiminde seçim işlerinden sorumlu başkan yardımcısı olan Esat Tugay’ı il başkanı olması talebiyle genel merkeze diğer 12 adayla birlikte götürdü. Genel merkeze giden adayların içinde avukat Nazlı Gökalp ise vekillerimiz tarafından desteklendiği parti çevrelerinde konuşuluyordu. Avukat Nazlı Gökalp ile beraber giden adaylardan 7 si ilk mülakatta elendi ve 5 adayın 2.ci tura kaldığı sosyal medyada ve yerel basında duyuldu. Bu 5 adayın arasına Yüksek Mimar Murat Erdal Dere’nin katılmasıyla 6aday tekrar il başkan adayı olarak genel merkeze çağırdılar ve başbakanın karşısına çıkardılar. Şahsen hem başarılı olacağına inandığımdan hem de ilçem Ula’dan olması nedeniyle Murat Dere kardeşimizin il başkanı olarak atanmasına sıcak baktım. Ama kararlı yapısını yakından bildiğim il başkanı Nihat Öztürk kendi istediği adayın il başkanı olması konusunda ısrarlı olduğunu ve pes etmeye niyetli olmadığını gösterdi ilin iki vekilinin Murat Dere ismindeki samimi ve ısrarlı çabalarına karşın son il toplantısından sonra ilk turda elendiği söylenen İhsan Küreci’yle beraber önce Sayın Cumhurbaşkanından sonra da tekrar başbakandan randevu alarak hem başbakanı hem de genel merkezi kendi tezine inandırmayı başardı ve İstediği sonucu elde etmesini bildi. Bu sonuç kim ne derse desin Nihat başkan adına başarıdır. Bu il başkanlığı mücadelesinin galibi il başkanı Nihat Öztürk kaybedenleri ise başbakanı ve genel merkezi destekledikleri aday konusunda ikna etmeyi başaramayan vekiller olmuştur. Diğer kazanan ise parti çevrelerinde adı pek bilinmeyen Murat Dere’dir. İlerleyen günlerde eğer siyaset yapmak isterse dikkate alınacak siyasi bir kişilik haline gelmiştir.
Bu il başkanlığı mücadelesi neticelendi ama Ak Parti Muğla siyasetinde taşlar yerinden oynadı yeni birliktelikler kuruldu yeni karşıtlıklar oluştu. Nihat başkan amacına ulaşabilmek adına izlediği yöntemle çok kırgın ve küskünler ordusu da oluşturdu geçen dönemlerde kendisiyle yola çıkan pek çok arkadaşları bu mücadele sonunda onunla karşı karşıya geldiler. Bunlardan en ciddi tepkiyi veren ise bu partiye yıllarca belediye başkanı parti yöneticisi ve en son olarak da il teşkilat başkanı olarak hizmet veren Şadi Pirci oldu. Eski il başkanı olan Gültekin Akça dışında kim aday gösterilirse gösterilsin il başkanlığına aday olacağını genel merkezde ilan etmişti. Yazımı yazmaya başladığım saatlerde kendisiyle görüştüğüm Sayın Şadi Pirci adaylık konusunda kesin kararlı olduğunu ve asla dönmeyeceğini söylüyor. Seçim gününe kadar bu kararlılığını devam ettirir mi bilemiyorum eğer devam ettirir ise bu sene yapılan il başkanlığı seçimlerinde başbakanında katılacağı kongrede ilk defa 2 listeli bir il başkanlığı seçimine tanık olacağız demektir. Böyle iki listeli bir seçime şahsen hala ihtimal vermesem de eğer olursa parti içi mücadelenin zaten bu süreçlerde çok yara almış olan partiyi haziran ayında yapılacak olan seçimde zaafa uğratmayacak demokratik olgunlukta geçmesini temenni ediyorum.
Genel merkez tarafından il başkan adayı olarak tespit edilen İhsan Küreci’yi şahsen tanısam bile kişiliği, yetenekleri konusunda görüş belirtebilecek kadar yakından tanımıyorum. Başbakanımız ve genel merkez tarafından yapılan mülakatta başarılı olmuş olmalı ki il başkanlığı gibi zor bir göreve aday gösterilmesi mümkün olmuş. Seçimlere az zaman kala oluşacak il yönetiminin işi kolay olmayacaktır. İl başkanı adayı olarak atanan arkadaşa başarılar diliyorum. Seçilecek olan yeni başkana tavsiyem ilk iş olarak çok gerilmiş olan parti kamuoyunu rahatlatacak bir yönetim listesi oluşturmak ve mümkün olduğu kadar çabuk kırgınlıkları giderecek çalışmaları bir an önce başlatmak olmalıdır.
Değerli okurlar il başkanlığı seçimi geçtikten sonra sıra milletvekilliği mücadelesine gelecektir ama bu yarışta istediği kişiyi il başkan adayı olarak tayin ettiren Nihat Öztürk teşkilat desteğini arkasına tam alabilirse kendine avantaj sağlayacaktır. Bugün için görünen tablo da avantaj ve psikolojik üstünlük Nihat Öztürk’e geçti ama siyasette neler olacağı çok kesin olarak önceden bilinemez bekleyelim görelim tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de siyaset bundan sonra daha da hızlanarak devam edecektir. Haftaya buluşmak üzere iyi haftalar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.